Doradztwo bardziej dostępne, ale i ryzykowne
Na otwarciu zawodu skorzystają osoby z prostymi sprawami podatkowymi, ale też poniosą konsekwencje, gdy porada okaże się zła
Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwienie dostępu do czynności doradztwa podatkowego budzi wiele wątpliwości.
Resort chce, by osoby bez tytułu doradcy mogły udzielać porad, opinii i wyjaśnień w sprawach podatkowych, celnych oraz egzekucji administracyjnej oraz m.in. sporządzać deklaracje. Podatników w postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami mogliby reprezentować jedynie licencjonowani doradcy.
– Większa będzie dostępności usług doradztwa i spadną ich ceny – uzasadnia ministerstwo.
Niepewne skutki
Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, tłumaczy, że tytuł doradcy podatkowego, który uzyskuje się po zdanym egzaminie i odbyciu praktyki, daje pewną rękojmię poprawności rozliczeń, tak dla obywateli, jaki i dla budżetu.
– Dla podatnika jest to gwarancja, że jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta