Ucieczka w świadka koronnego
Uzyskanie przez prezesa Amber Gold statusu świadka koronnego mogłoby poważnie utrudnić dochodzenie roszczeń w procesach sądowych przez poszkodowanych – analizują adwokat i aplikantka adwokacka
Prezes zarządu Amber Gold stara się o uzyskanie statusu świadka koronnego. Dzieje się to w sytuacji, w której do prokuratury wpłynęło już prawie 8000 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, a suma roszczeń osób poszkodowanych przekracza 370 mln zł – pisze adwokat.
Nadanie podejrzanemu statusu świadka koronnego uzasadnione może być korzyściami związanymi z ujawnieniem nieznanych okoliczności przestępstwa czy innych przestępstw, uzyskaniem danych pozwalających na wykrycie pozostałych sprawców czy zapobieżeniem innym przestępstwom. Niestety, ta karnoprocesowa decyzja ma zazwyczaj negatywne skutki dla ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwami popełnionymi przez świadka koronnego.
Umorzenie postępowania unicestwia przede wszystkim możliwość orzeczenia obowiązku naprawienia szkody, zgodnie z art. 46 k.k. Sąd karny może co prawda uzależnić nadanie statusu świadka koronnego od zobowiązania się podejrzanego do zwrotu korzyści majątkowej odniesionej z przestępstwa lub naprawienia szkody nim wyrządzonej. Problem jednak w tym, iż nałożenie takich obowiązków nie jest obligatoryjne, lecz – jak pokazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta