Jak określić zasady współdziałania z przyszłym podwładnym
List intencyjny, przedwstępna umowa o pracę, oferta zatrudnienia czy docelowy angaż - którą formę wybrać, gdy kandydat zacznie świadczyć obowiązki dopiero za kilka tygodni?
Zatrudniając nową osobę, warto wybrać najbardziej korzystny sposób ustalenia zasad i warunków przyszłej współpracy.
Niekiedy od decyzji o zatrudnieniu do faktycznego rozpoczęcia świadczenia pracy mija kilka lub kilkanaście tygodni. Przedstawiamy instrumenty prawne, przy użyciu których strony przyszłego stosunku pracy mogą określić warunki zatrudnienia.
List intencyjny
Jest pisemną, wstępną deklaracją planowanych działań, wyrazem chęci czy gotowości podjęcia współpracy. W relacjach pracowniczych jest porozumieniem między kandydatem na pracownika a przyszłym pracodawcą i może zawierać różne elementy w sposób ogólny opisujące zasady przyszłego angażu.
Przykład
Spółka XY zajmująca się produkcją opakowań do herbaty zaprosiła pana Jana na rozmowę kwalifikacyjną. Po pierwszym spotkaniu przyszły szef zaproponował podpisanie listu, w którym zarówno pan Jan, jak i spółka zadeklarowały wolę nawiązania stosunku pracy do 30 grudnia 2012 r. na zasadach określonych w odrębnej umowie.
Zadowolony z perspektywy nowego zajęcia pan Jan wypowiedział umowę o pracę u dotychczasowego pracodawcy. Kilka dni później otrzymał od spółki XY informację o podziękowaniu za spotkanie, zakończeniu procesu rekrutacji i wyborze innego kandydata.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta