Wnioski egzekucyjne wolno wysyłać również drogą elektroniczną
Komornicy mają dostęp do informatycznych rejestrów, w których mogą sprawdzić stan posiadania przez dłużników nieruchomości, pojazdów i rachunków bankowych
Wierzyciel w celu odzyskania należności często korzysta z usług kancelarii prawnych lub wyspecjalizowanych firm windykacyjnych. Podmioty te w swojej ofercie najczęściej posiadają kilka sposobów na odzyskanie należności: od etapu polubownego opierającego się na wysyłaniu monitów listownych i telefonicznym kontakcie z dłużnikiem, po skierowanie sprawy na drogę sądową i do egzekucji komorniczej.
Egzekucja komornicza jest zwykle ostatnim i najbardziej kosztownym elementem procesu windykacyjnego. Od czasu wprowadzenia do procedury elektronicznego postępowania, wierzyciel ma możliwość kierowania wniosków egzekucyjnych również drogą elektroniczną. W zamyśle autorów zmian miało to przyspieszyć proces rejestracji samej sprawy przez komornika oraz rozpoczęcie procesu egzekucyjnego.
Dodatkowe dokumenty
W praktyce okazuje się, że część komorników powołując się na obowiązujące przepisy wymaga od pełnomocników przesłania dodatkowych dokumentów, w tym pełnomocnictwa do reprezentacji wierzyciela, które już nie jest na tym etapie wymagane. Takie postępowanie generuje dłuższy czas od przesłania wniosków egzekucyjnych do momentu podjęcia działań przez komornika.
Problem ten nie pojawia się w przypadku wniosków wysyłanych tradycyjną drogą pocztową, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta