Arbitraż czy porozumienie?
Strony postępowania powinny rozważyć, czy zamiast kosztownego postępowania nie warto osiągnąć porozumienia nawet za cenę ustępstw
Rola arbitrażu jako metody rozstrzygania sporów z udziałem polskich przedsiębiorców, zwłaszcza w międzynarodowym obrocie handlowym, stale rośnie. Swoją popularność arbitraż zawdzięcza z jednej strony uwarunkowaniom wynikającym z praktyki stosunków handlowych nawiązywanych przez przedsiębiorców z różnych państw, a z drugiej wyraźnie przychylnemu nastawieniu współczesnych systemów prawnych do arbitrażu jako alternatywnego sposobu rozstrzygania sporów.
Większe kompetencje
W kontraktach zawieranych w międzynarodowym obrocie handlowym z reguły zamieszczane są zapisy na sąd polubowny. Poddanie rozstrzygnięcia ewentualnych sporów kompetencji takiego sądu w odpowiedniej klauzuli kontraktu jest obecnie rozwiązaniem tak standardowym, że sama zasada tej kompetencji nie stanowi na ogół przedmiotu kontrowersji między stronami.
Na rzecz kompetencji sądu arbitrażowego przemawiają liczne, powszechnie znane, zalety arbitrażu (m.in. wpływ stron na skład sądu, szybkość postępowania, poufność, odformalizowanie procedury). Znaczenie ma także okoliczność, do której wypadnie jeszcze powrócić, że arbitrzy – jako polubowny sąd kupiecki – poszukują, jeżeli tylko istnieją po temu możliwości, rozstrzygnięć kompromisowych, takich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta