Jak się uchronić przed oszustami i odzyskać podatek
Przedsiębiorcy mogą uniknąć przykrych skutków wynikających z kontaktów z nieuczciwymi handlarzami, wyłudzającymi podatek. Sprzyja temu orzecznictwo sądów
Odzyskanie VAT naliczonego to podstawowe prawo każdego przedsiębiorcy będącego zarejestrowanym podatnikiem. Jednak można to prawo utracić, gdy np. kupuje się towary od podmiotu nieistniejącego, gdy faktura dokumentuje czynności, które nie zostały dokonane oraz w kilku innych przypadkach, przewidzianych w art. 88 ustawy o VAT.
O takie sytuacje nietrudno, gdy do gry wchodzi nieuczciwy kontrahent, podający się za legalną firmę, a de facto chcący „pożywić się" podatkiem zawartym w cenie towarów. Najprościej mówiąc – inkasuje on należność za towar wraz z VAT, ale kwoty podatku nie rozlicza z fiskusem i znika.
Często takie firmy działają w obrocie z krajami Unii Europejskiej. Wykorzystują przy tym brak granic (na których kiedyś wraz z cłem pobierano VAT od towarów) oraz system w którym fiskus działa w zaufaniu do podatnika dobrowolnie deklarującego podatek. Tak dzieje się ostatnio w przypadku m.in. prętów stalowych czy paliw przywożonych z krajów bałtyckich. Zdarzają się też przypadki tzw. transakcji karuzelowych, w których towary wielokrotnie krążą (czasem fikcyjnie) pomiędzy państwami UE. Tego typu transakcje często dotyczą podzespołów elektronicznych.
Jak się uchronić przed wplątaniem w oszukańczy proceder? Granice celne wewnątrz UE wprawdzie nie wrócą, ale jest kilka metod, by oddalić ryzyko bez oczekiwania na interwencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta