Sąd może żądać umowy sprzedaży
Podstawą wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym może być każdy dokument, który wskazuje na wystąpienie określonego zdarzenia prawnego i nie budzi, w sposób obiektywny, uzasadnionych zastrzeżeń
Najwyższy podjął 6 czerwca 2012 roku uchwałę, III CZP 22/12 (dalej: uchwała), udzielając odpowiedzi na pytanie prawne, czy w razie nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w rezultacie czego wspólnik posiadać będzie co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego spółki – podstawą ujawnienia danych w rejestrze przedsiębiorców KRS jest załączana w tej sytuacji obligatoryjnie aktualna lista wspólników przygotowywana przez zarząd spółki, czy niezbędne jest załączenie do wniosku także samej umowy zbycia udziałów.
Wątpliwość ta miała ważkie znaczenie dla praktyków, była przedmiotem sporów i rozbieżnych stanowisk, stąd wypowiedź SN jest istotna. Jednak czy uchwała dała jednoznaczną odpowiedź i ujednolici postępowanie rejestrowe?
Dotychczasowe stanowisko
Pytanie zadał sąd okręgowy rozpatrujący apelację spółki z o.o. od postanowienia oddalającego wniosek o ujawnienie zmiany składu osobowego wspólników – wspólnika posiadającego co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego spółki (vide art. 38 pkt 8c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – dalej: ustawa). Oddalenie wniosku wiązało się z odmową spółki załączenia do wniosku, pomimo stosownego żądania sądu rejestrowego, umowy zbycia udziałów, połączoną ze stwierdzeniem, że lista wspólników jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta