Jak ustalić przychody i koszty z działalności strefowej
Nie każdy osiągany przez przedsiębiorcę strefowego dochód objęty jest zwolnieniem z opodatkowania
Często bywa, że przedsiębiorcy inwestujący w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) prowadzą tam tylko część swojego biznesu. Wtedy – co dość oczywiste – preferencje podatkowe dotyczą tylko tej jego części, która odbywa się w strefie. Jednak również działalność w strefie nie zawsze jest objęta udogodnieniami.
Zasadniczo, z preferencji korzystają tylko te dochody, które pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej w strefie na podstawie zezwolenia. Przewidują to przepisy art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT.
W sytuacji, w której tylko część działalności prowadzona będzie na terenie SSE, działalność strefowa i pozastrefowa powinny zostać wydzielone w taki sposób, żeby możliwy był precyzyjny podział przychodów i kosztów z tych dwóch zakresów działalności. Ta reguła wynika z § 5 ust. 5 rozporządzenia z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz U nr 232, poz. 1548 ze zm. – dalej: rozporządzenie strefowe).
Na wynik podatkowy osiągany w strefie wpływają przede wszystkim te rodzaje działalności, które wymienione zostały w zezwoleniu uzyskanym przez przedsiębiorcę. Z punktu widzenia inwestora strefowego, problemy może sprawiać rozliczanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta