Najpierw wyjaśnienia, potem kara
Brak wysłuchania przed wymierzeniem podwładnemu sankcji może spowodować, że sąd pracy ją uchyli
Obok odpowiedzialności materialnej pracowników kodeks pracy przewiduje także system odpowiedzialności porządkowej, w postaci kar porządkowych. Aby ją prawidłowo wymierzyć, szef musi zachować wymogi z art. 109 k.p.
To nie luźna rozmowa
Jednym z nich jest konieczność wysłuchania pracownika przed wymierzeniem mu kary. Pracodawcy nakazuje to art. 109 § 2 k.p.
Przepisy nie określają jednak, w jaki sposób należy złożyć te wyjaśnienia. Mając jednak na uwadze cel tej czynności, uważam, że najpierw pracodawca lub jego przedstawiciel informuje pracownika o zamiarze wymierzenia mu kary porządkowej (np. nagany), a następnie pozwala wypowiedzieć się co do przedstawionych mu zarzutów i podstaw nałożenia tej sankcji. W ten sposób szef będzie mógł poznać zdanie podwładnego, a ten ustosunkuje się do zamiaru jego zdyscyplinowania.
Przewidziane w tym przepisie wysłuchanie nie może polegać na ogólnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta