Ewidencja gruntów nie wskazuje czy na danym terenie jest budowla
Skoro brzmienie przepisów wyłączających z opodatkowania, obowiązujących w latach 2004-2006, dotyczyło ogólnie dróg, bez wskazania, że chodzi o drogi publiczne, należy uznać, że w tym okresie obejmowało także drogi wewnętrzne
Tak orzekł WSA w Szczecinie 19 września 2012 r. (I SA/Sz 433/12).
Spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2005 – 2006, wskazując, że budowle w postaci dróg wewnętrznych znajdujących się na terenie nieruchomości wykorzystywanej przez spółkę do działalności gospodarczej nie podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.
W ocenie spółki z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPiOL) w brzmieniu obowiązującym od 9 grudnia 2003 r. do 31 grudnia 2006 r. wynika, że we wskazanym okresie spod opodatkowania były wyłączone nie tylko drogi publiczne, ale także inne drogi, wraz ze zlokalizowanymi na nich obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu.
Organ pierwszej instancji nie podzielił stanowiska spółki wskazując, że teren, na którym znajdowały się drogi wewnętrzne był oznaczony w ewidencji gruntów i budowli jako teren inwestycyjny i budowlany. Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta