Mądre receptory komórek
Nagrodę przyznano za badania nad inteligentnymi receptorami na powierzchni komórek. Bazuje na nich połowa używanych dziś leków
Uhonorowani zostali dwaj Amerykanie: Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka. Równo podzielą między siebie 8 milionów szwedzkich koron, równowartość 940 tys. euro.
W uzasadnieniu tegorocznego werdyktu Komitet Noblowski stwierdził, że uznanie zyskały badania nad receptorami związanymi z białkiem G. „Jest to ważna grupa receptorów, dzięki którym komórki wyczuwają zmiany środowiska i mogą się do niego zaadaptować. Ludzkie ciało jest systemem bardzo precyzyjnie regulowanym za pośrednictwem interakcji pomiędzy miliardami komórek. Każda komórka zawiera miniaturowe receptory pozwalające jej poczuć swoje środowisko i odpowiednio się do niego dostosować, w zależności od nowych sytuacji".
Wyrwani ze snu
– W oczach, nozdrzach, ustach posiadamy receptory zdolne do wykrywania światła, zapachów, smaków. W ciele człowieka komórki także dysponują podobnymi receptorami potrafiącymi wykrywać hormony oraz substancje sygnalizacyjne, takie jak adrenalina, serotonina, histamina czy dopamina – tłumaczył Sven Lidin, członek Komitetu Noblowskiego, przedstawiając znaczenie prac Lefkowitza i Kobilki. – W toku ewolucji komórki nie przestały posługiwać się tym podstawowym mechanizmem, receptorami związanymi z białkiem G, aby odczytywać, rozpoznawać swoje środowisko. Jednak przez długi czas ta właściwość pozostawała nieznana....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta