Jak obliczać pomoc publiczną
Rachunki korzyści wynikających z inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych bywają skomplikowane. Ale stawką jest zwolnienie sporych kwot z podatków dochodowych
Zasady kalkulacji wielkości pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcy strefowemu w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (DzU nr 232, poz. 1548 ze zm.; dalej: rozporządzenie strefowe).
Jakie przysługują limity
Dostępna pula pomocy publicznej, przysługującej przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie SSE, stanowi iloczyn maksymalnej intensywności pomocy oraz kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Chodzi tu o koszty nowej inwestycji, określone w § 6 ust. 1 rozporządzenia strefowego, lub dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników, w zależności od formy pomocy, z której korzysta przedsiębiorca. W dalszej części artykułu omówione zostanie rozliczenie pomocy publicznej na przykładzie kosztów inwestycji. Z tego właśnie tytułu z pomocy publicznej korzysta większość przedsiębiorców strefowych.
Maksymalna intensywność pomocy oznacza współczynnik procentowy, odnoszony do kosztów kwalifikowanych celem wyznaczenia maksymalnego pułapu pomocy publicznej. Jego wielkość jest uzależniona od obszaru, na którym realizowany jest dany projekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta