Własna firma dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej
Województwa poszukują pośredników finansowych, którzy przygotują projekty szkoleniowe z zakresu prowadzenia własnej działalności, a następnie udzielą wsparcia na jej rozwój
Erę bezzwrotnych dotacji w wysokości 40 tys. zł na tworzenie nowych firm coraz mocniej wypiera ta związana z tzw. zwrotnym finansowaniem inwestycji. Jej model opiera się na udzielaniu pożyczek osobom, które zamierzają założyć własne przedsiębiorstwo.
W obu przypadkach chodzi o środki uruchamiane z tzw. działania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia" programu „Kapitał ludzki". Początkowo środki te przyznawane były głównie w formie bezzwrotnych dotacji. Teraz mają postać pożyczki.
Dzięki temu pieniądze, jakimi dysponują samorządy w tym zakresie (rozwój i pobudzanie przedsiębiorczości), będą mogły finansować większą liczbę projektów. A w ten sposób, w dłuższej perspektywie, więcej osób, które chciałyby uzyskać wsparcie finansowe na etapie tworzenia własnej firmy, będzie miało taką sposobność. Mówiąc wprost, udzielenie bezzwrotnej dotacji powoduje, że środki te są wykorzystywane wyłącznie jeden raz.
Przez osobę, której udało się zakwalifikować do odpowiedniego programu. Dzięki wsparciu zakłada ono swoje mikroprzedsiębiorstwo. I na tym rola unijnych środków się kończy. Przyznając, na takie samo uruchomienie firmy, pożyczkę, ustala się także reguły i harmonogram jej spłaty.
Tym samym po pewnym czasie środki wracają do instytucji udzielającej wsparcia. A ta może je wykorzystać na pożyczki dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta