Jakie skutki wywołuje poniesienie praw z umowy leasingu
Choć leasing na dobre już zadomowił się w polskim prawie i praktyce gospodarczej, to cesja tej umowy przynosi w oczach fiskusa zaskakujące skutki. Niestety, często niekorzystne dla podatników
Praktyka życia gospodarczego pokazuje, że w trakcie trwania umowy leasingu korzystający, bądź finansujący mogą dokonać cesji wynikających z niej praw i obowiązków.
Taka sytuacja może nastąpić np. w przypadku, gdy korzystający nie ma możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań i chce przenieść ogół praw i obowiązków wynikających z takiej umowy na podmiot trzeci. Bywa też tak, że inna osoba jest z wprost przewidziana w umowie leasingu jako np. gwarant i automatycznie wstępuje w miejsce dotychczasowego korzystającego, jeżeli ten nie dotrzymuje warunków umowy.
Po stronie finansującego zmiana na gruncie prawa cywilnego zachodzi automatycznie w wyniku zbycia aktywów będących przedmiotem leasingu, do czego może dojść, jeżeli finansujący, np. ze względów ekonomicznych, postanawia „zbyć" część swojego biznesu.
Warto przyjrzeć się konsekwencjom podatkowym, jakie może spowodować zmiana po stronie korzystającego lub finansującego.
Specyficzna definicja
Ustawa o CIT i ustawa o PIT zawierają własne, odrębne od prawa cywilnego definicje umowy leasingu, przy spełnieniu których możliwe jest zakwalifikowanie danej umowy cywilnoprawnej jako umowy leasingu na gruncie podatkowym.
Ustawa o CIT w art. 17b (odpowiednio ustawa o PIT w art. 23b) wskazuje, że aby dana umowa mogła być uznana za umowę tzw. leasingu operacyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta