Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy firma nie płaci czynszu, może stracić swój lokal

12 października 2012 | Prawo i praktyka | Tadeusz Sitek

Najem lokali i powierzchni użytkowych wiąże się z obowiązkami, w tym z regulowaniem comiesięcznych należności. Przedsiębiorca, który się z zapłatą spóźnia, sporo ryzykuje. Wynajmujący ma sposoby, aby się go pozbyć

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przedmiotem najmu może być np. magazyn, pomieszczenie na sklep czy biuro itp.

Sama umowa najmu, w zależności od tego, jak strony się umówią, może być zawarta na czas nieoznaczony, czyli bezterminowo lub oznaczony – na kilka miesięcy lub lat. Warto jednak pamiętać, że najem zawarty na czas oznaczony dłuższy niż 10 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony, a najem między przedsiębiorcami zawarty na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego czasu za zawarty na czas nieoznaczony.

Ważne obowiązki

Za wynajmowany lokal najemca jest zobowiązany płacić czynsz. Zazwyczaj czynsz regulowany jest w pieniądzu, choć przepisy nie zabraniają, aby formą zapłaty były świadczenia innego rodzaju (jeśli tylko strony, czyli najemca i wynajmujący tak się umówią). Najemca powinien uiszczać czynsz w terminie określonym w umowie najmu, a gdy nie jest on w umowie wskazany, powinien płacić go z góry za cały czas najmu (gdy ten ma trwać nie dłużej niż miesiąc) albo miesięcznie do 10. dnia miesiąca (gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony).

W praktyce z regularnym uiszczaniem czynszu bywa jednak różnie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9359

Wydanie: 9359

Spis treści

Podróże

Zamów abonament