Informacje nie dla każdego
Za udostępnienie tajnych dokumentów nieuprawnionemu grozi do pięciu lat więzienia
Informacje niejawne to takie, których nieuprawnione ujawnienie mogłoby wyrządzić szkody państwu polskiemu. Nie tylko zagrozić jego niepodległości czy suwerenności, ale także narazić na szwank np. interesy gospodarcze państwa. Dlatego są one szczególnie chronione i nie każdy może uzyskać do nich dostęp.
Informacje niejawne klasyfikuje się według stopnia ich ochrony na: „zastrzeżone", „poufne", „tajne" oraz „ściśle tajne". Informacje o najdonioślejszym dla państwa znaczeniu klasyfikuje się jako „ściśle tajne". Te, których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby najmniejsze szkody, opatruje się klauzulą „zastrzeżone".
Informacje niejawne przetwarzane są przede wszystkim przez organy administracji publicznej i obsługujące je urzędy. Zajmuje się tym zarówno administracja rządowa (ministerstwa, urzędy wojewódzkie), jak i samorządowa (urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy gmin).
Wymagane dokumenty
Podstawowym aktem, który określa zasady i organizację systemu ochrony informacji niejawnych, jest ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (DzU z 2010...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta