„Optymalizacja" składek na ryzyko przedsiębiorcy
Osoba prowadząca działalność, która nabierze się na ofertę pozornego zatrudnienia, by płacić niższe składki za granicą, może więcej stracić, niż zaoszczędzić
Obecnie istnieje wiele firm doradczych, które oferują swoje usługi w zakresie optymalizacji składek ZUS. Często polega to na oferowaniu przedsiębiorcom zatrudnienia (oczywiście fałszywego, fikcyjnego) na część etatu w Unii Europejskiej (najczęściej w Czechach lub na Słowacji). Korzystając z tych rozwiązań można się jednak narazić na duże kłopoty.
Koordynacja nie działa
Oferowana „pomoc" oparta jest na przepisach unijnych w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Określają one zasady przynależności do instytucji ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych pracowników i przedsiębiorców. Szczególnie chodzi o sytuację, gdy dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczeń – np. pracy najemnej i własnej działalności gospodarczej – ale mających miejsce w różnych krajach.
Kluczem jest tu artykuł 13 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Wskazuje on, że "osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych państwach członkowskich podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje swą pracę najemną ...".
Nawet cząstka etatu
W praktyce oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta