Interes z pieniądzem elektronicznym
Sektor mikropłatności, w tym za pomocą SMS, wymaga relatywnie niewielkich nakładów kapitałowych i co ważne przy zachowaniu niskich limitów jednorazowych wydatków, jest zwolniony z posiadania zezwolenia
Instytucja pieniądza elektronicznego to rodzaj przedsiębiorstwa, które może być tworzone w polskim systemie prawnym od października 2003 r., czyli od momentu wejścia w życie ustawy z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.
Polskie regulacje są odzwierciedleniem rozwiązań wcześniej ukształtowanych w Unii Europejskiej w Dyrektywie 2000/46/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 września 2000 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością i dyrektywę 2000/12/EC Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.
Instytucje pieniądza elektronicznego rozwijają się głównie w sektorze mikropłatności, w tym także płatności za pomocą SMS. Ten sektor wymaga relatywnie niskich nakładów kapitałowych i co ważne przy zachowaniu niskich limitów jednorazowych płatności jest zwolniony z posiadania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Co to właściwie jest
Zgodnie z ustawą instytucjami pieniądza elektronicznego są osoby prawne, utworzone i działające na podstawie zezwolenia właściwych władz lub przepisów prawa, których przedmiotem działania jest prowadzenie we własnym imieniu i na własny rachunek działalności polegającej na wydawaniu do dyspozycji i wykupie pieniądza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta