Ugoda z podwładnym przerywa bieg przedawnienia
Przy konflikcie ze stosunku pracy porozumienie stron pozwala szybciej i taniej zakończyć spór, bez czekania na wyrok sądu. Jeśli jednak szef nie dotrzyma słowa, termin na wniesienie pozwu przez pracownika biegnie od początku
W praktyce często pracodawca po zawarciu ugody z pracownikiem nie realizuje jej, a później chce się uchylić od wykonania twierdząc, że uprawnienia pracownika już się przedawniły. Takie postępowanie nie uchroni go jednak przed zapłatą zobowiązań, gdyż zawarcie ugody przerywa bieg przedawnienia. Ponadto zwodzenie pracownika fałszywymi obietnicami sąd może uznać za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Jak długo można się domagać
Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie określonego w ustawie czasu pracownik nie będzie mógł skutecznie domagać się spełnienia przez pracodawcę jego obowiązków (np. zapłaty wynagrodzenia), jeśli szef skorzysta przed sądem z zarzutu przedawnienia.
Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin ten wiąże zarówno pracowników, jak i uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika.∑
Czas w miejscu
Określonych w kodeksie pracy terminów przedawnienia nie wolno skracać ani przedłużać przez czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta