Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wytwórcy energii mogą domagać się zwrotu nadpłaconego podatku

19 października 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Piwowarczyk Krystian Stanek
Rafał Krysa radca prawny w KPMG Tax M.Michna sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Rafał Krysa radca prawny w KPMG Tax M.Michna sp.k.

Nie można uznać za nadpłatę akcyzy zapłaconej nienależnie, której koszt ekonomiczny został przeniesiony w cenie zbywanego towaru. Możliwe jest jednak żądanie jej oddania w trybie nadpłatowym, jeśli do przeniesienia nie doszło

Krystian Stanek Łukasz Piwowarczyk

Od wielu lat wytwórcy energii elektrycznej toczą spory ze Skarbem Państwa w kwestii dopuszczalności opodatkowania podatkiem akcyzowym realizowanych przez nich dostaw energii do dystrybutorów w okresie od stycznia 2006 r. do lutego 2009 r. Z końcem 2005 r. upłynął bowiem okres przejściowy na wdrożenie przez Polskę regulacji unijnych, według których opodatkowaniu mogą podlegać wyłącznie dostawy energii do ich odbiorców końcowych. Stosowne zmiany zostały wprowadzone przez Polskę dopiero 1 marca 2009 r.

Model rynku energii elektrycznej istniejący od momentu wprowadzenia podatku akcyzowego na energię elektryczną nie pozwalał na pełne przeniesienie jego kosztu na kolejne ogniwa obrotu. Roszczenia wytwórców energii elektrycznej o zwrot podatku zapłaconego nienależnie są więc uzasadnione także w świetle uchwały Izby Gospodarczej NSA z 22 czerwca 2011 r. (I GPS 1/11). Okoliczność ta pozwala również na budowanie stosownych roszczeń cywilnoprawnych przeciwko Skarbowi Państwa.

Sądy zgodne z fiskusem

Niezgodność polskich regulacji z przepisami unijnymi w okresie od stycznia 2006 r. do lutego 2009 r. została potwierdzona zarówno w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 12 lutego 2009 r. (C-475/07, Komisja v. Polska), jak i w wyrokach części sądów administracyjnych. Wynika także z uzasadnienia postanowie- nia Trybunału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9365

Wydanie: 9365

Spis treści
Zamów abonament