Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księga wieczysta nie powie wszystkiego o nabywanej działce

19 października 2012 | Prawo i praktyka | Magdalena Stanek-Sobczak
Magdalena Stanek-Sobczak radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Stanek-Sobczak radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Dobrze przeprowadzone badanie stanu prawnego nieruchomości może ujawnić fakty lub dokumenty, o których nikt nie wiedział, a które mogą zaważyć na decyzji o nabyciu parceli lub stanowić kartę przetargową w negocjacjach

Audyt prawny nieruchomości, zwany często również due dilligence nieruchomości, to nic innego jak badanie stanu prawnego. Wydawać by się mogło, że ustalenie podstawowych danych dotyczących nieruchomości nie powinno sprawiać większych problemów. Przecież najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości, czyli księga wieczysta, jest jawny dla każdego. Co więcej, od kilku lat księgi elektroniczne można przeglądać online.

Czy przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości lub jej wydzierżawieniu w celach inwestycyjnych przeanalizowanie treści księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości jest wystarczające?

Niestety, tak nie jest. Księga wszystkiego nie powie. Choć zawiera ona podstawowe i najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości, to podjęcie decyzji o nabyciu nieruchomości wyłącznie w oparciu o informacje w niej zawarte należy uznać za wysoce nierozważne. Z doświadczenia wiadomo bowiem, iż diabeł tkwi w szczegółach.

Co badać

Mimo wszystko jednak - przede wszystkim księgę wieczystą. Nie ulega wątpliwości, że stanowi ona najważniejszy dokument związany z nieruchomością. Stanowi ona niejako dowód osobisty nieruchomości. Dowiemy się z niej, kto jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym nieruchomości, jaka jest powierzchnia gruntu i czy jest on zabudowany.

Z księgi wieczystej wynikać mogą roszczenia osób trzecich do nieruchomości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9365

Wydanie: 9365

Spis treści
Zamów abonament