Łatwiej walczyć o podwyżkę w Sądzie Najwyższym
W procesach o zwiększenie świadczenia należy stosować korzystne reguły obliczania wartości roszczenia, ale może to oznaczać wyższe koszty sądowe
Wczoraj Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął wątpliwości mające znaczenie dla tysięcy emerytów i rencistów pozywających co roku ZUS o podwyżkę świadczenia.
Okazało się, że w dotychczasowym orzecznictwie sędziowie przyjmowali dwa sposoby obliczania kwoty tych roszczeń. Od ich wysokości zależy zaś, czy zainteresowany może złożyć skargę kasacyjną od wyroku sądu drugiej instancji. Jest to możliwe, tylko gdy kwota roszczeń przekroczy 10 tys. zł.
– Do tej pory, w większości spraw o podwyższenie świadczenia z ZUS sądy obliczały wartość przedmiotu sporu na podstawie art. 22 kodeksu postępowania cywilnego, czyli mnożąc różnicę między dotychczasowym świadczeniem a podwyższonym przez 12 miesięcy – tłumaczył podczas rozprawy Józef Iwulski, sędzia Sądu Najwyższego. – W takiej sytuacji trudniej przekroczyć próg 10 tys. zł uprawniający do złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta