Składając korektę, można uniknąć kary
Sprawcy przestępstw i wykroczeń skarbowych mogą uniknąć odpowiedzialności, jeżeli złożą prawnie skuteczną korektę deklaracji i uiszczą uszczuplony podatek
Podatnicy, którzy nie wywiązują się prawidłowo z obowiązków podatkowych, narażają się, oprócz odpowiedzialności na gruncie prawa podatkowego, również na sankcje karne opisane w kodeksie karnym skarbowym (dalej: kks).
Ustawodawca daje sprawcom czynów zabronionych sporo szans, by uniknęli oni odpowiedzialności karnej, pod warunkiem zaspokojenia interesu fiskalnego Skarbu Państwa. Jedną z takich możliwości przewiduje art. 16a kks.
Zgodnie z tym przepisem, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 41, poz. 214 ze zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Aż do upływu terminu przedawnienia
Podstawowym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest złożenie skutecznej, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, korekty deklaracji podatkowej. Możliwość korekty złożonej uprzednio deklaracji podatkowej została przewidziana przez przepisy ordynacji podatkowej. Zasadniczo korektę taką można złożyć aż do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta