Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasta chcą drugiego życia dla kopalni i hut

19 października 2012 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Brakuje przepisów dotyczących rewitalizacji zdegradowanych terenów. Swój projekt przygotowali samorządowcy. Szykują się kolejne propozycje

O tym, że większości polskich miast pilnie potrzebna jest rewitalizacja, nie trzeba nikogo przekonywać. Widać to gołym okiem.

– Od lat staramy się przywrócić społeczeństwu zdegradowane tereny, ciągle napotykamy jednak różnego typu bariery, a największą wśród nich są przepisy prawne – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Tymczasem rząd i parlament nie robią nic w tym kierunku. Opracowaliśmy więc własny projekt ustawy o rozwoju miast i rewitalizacji. Właśnie zakończyliśmy prace. Wiele państw unijnych już od dawna ma takie przepisy. Wśród nich są m.in. Francja i Niemcy.

Ważne pojęcie

Rewitalizacja kojarzy się z remontami zniszczonych budynków. To pojęcie ma jednak znaczenie dużo szersze.

Przede wszystkim są to działania podejmowane na obszarach miejskich, które uległy degradacji. Mają one poprawić jakość życia mieszkańców. Obejmują zarówno remont i modernizację obiektów, jak i działania społeczne, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9365

Wydanie: 9365

Spis treści
Zamów abonament