Zadbać o wzrok, dostęp tlenu i ciepła
Z zasady do pracy konieczne jest dzienne oświetlenie. Na stosowanie jedynie sztucznego musi się zgodzić inspektor sanitarny. Wymiana powietrza jest potrzebna nie tylko do oddychania, ale i wydmuchania zanieczyszczeń
Pomieszczenia stałej pracy powinny być, w miarę możliwości, oświetlone światłem dziennym. To oznacza, że w pomieszczeniach pracy powinny być otwory okienne lub dachowe, które umożliwiają bezpośredni dopływ światła dziennego.
Warunku tego nie wymaga się w stosunku do pomieszczeń tak zlokalizowanych, że nie ma technicznych możliwości zapewnienia oświetlenia dziennego oraz w sytuacji, gdy jest to niewskazane ze względu na technologię produkcji (np. ciemnie fotograficzne). Aby jednak móc użytkować takie pomieszczenie, trzeba uzyskać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, którą wydaje on w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.
Z widokiem na świat
W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczony w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie naturalne jest wymagane ze względów na przeznaczenie, musi to być co najmniej 1:12.
Okna i świetliki trzeba wyposażyć w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy, np. rolety, żaluzje, czy markizy.
Jeżeli okna i świetliki są jednocześnie przeznaczone do wietrzenia pomieszczeń, powinny być wyposażone w urządzenia pozwalające na otwieranie ich w sposób łatwy i bezpieczny z poziomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta