Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile szczególnej ochrony dla podwykonawców

24 października 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Duma Joanna Łagowska
Joanna   Łagowska  doktor, adwokat w zespole postępowań sądowych kancelarii Salans
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Łagowska doktor, adwokat w zespole postępowań sądowych kancelarii Salans

Wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zawarli umowę z wykonawcą w związku z realizacją zamówienia publicznego na roboty budowlane udzielonego przez GDDKiA mogą liczyć na spłatę niektórych niezaspokojonych należności w szczególnym trybie

Ustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych (DzU z 2012 r., poz. 891) weszła w życie 3 sierpnia 2012 r. (dalej: ustawa). Jej celem – zgodnie z uzasadnieniem jej projektu – było zapewnienie podwykonawcom ochrony przed skutkami nieregulowania lub nieterminowego zaspokajania przez wykonawców roszczeń o wynagrodzenie za świadczenia spełnione w związku z realizacją inwestycji drogowych.

Nie jest to pierwsza próba podjęta przez polskiego ustawodawcę zapewnienia szczególnej ochrony podwykonawcom w sektorze budowlanym >patrz ramka.

Wprowadzenie regulacji zawartej w ustawie może świadczyć o tym, że ustawodawca uznał za niewystarczające dotychczas stworzone szczególne zabezpieczenia podwykonawców spełniających świadczenia w budowlanych procesach inwestycyjnych. Jeśli jednak wskazane w ramce zabezpieczenia podwykonawców w budowlanych procesach inwestycyjnych zostały uznane za niewystarczające, rodzi się pytanie, dlaczego ustawa ma tak ograniczony podmiotowy, przedmiotowy oraz czasowy zakres zastosowania i tym samym nie umożliwia skorzystania z wynikającej z niej ochrony wszystkim podmiotom, do których mają zastosowanie art. 6471 k.c. oraz art. 6491-6495 k.c.

Wejście w życie ustawy rodzi też pytanie o granice...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9369

Wydanie: 9369

Spis treści
Zamów abonament