Znakomity rok dla eksportu
Polska gospodarka poradziła sobie w czasie spowolnienia lepiej niż wielu innych krajów europejskich
Prawie 400 firm z naszej listy było w ubiegłym roku eksporterami. To nieznacznie więcej niż rok temu. Ich wszystkie przychody ze sprzedaży wyniosły 680 mld zł, a z wymiany handlowej z zagranicą szacujemy na ponad 265 mld zł. Dla pierwszych 80 firm eksport stanowił ponad 70 proc. wartości sprzedaży, a dla kolejnych 50 przedsiębiorstw nie mniej niż połowę.
Po raz kolejny wartość produktów sprzedanych przez nasze firmy za granicę wyraźnie wzrosła. Według GUS w 2011 r. polski eksport, liczony w złotych, zwiększył się o 16,1 proc., a wyrażony w euro – o 13,6 proc. Różnica wynika z wahań kursowych, których w ostatnich miesiącach nie brakowało.
Złoty był dość stabilny w pierwszej połowie ubiegłego roku, w drugiej znacząco osłabł. To okazało się dobre, tak jak kilka lat wcześniej, dla polskich eksporterów. Zyskali pomoc w sytuacji pogarszania się koniunktury na najważniejszych dla wymiany handlowej rynkach, z niemieckim na czele. Udało im się zachować pozycję na zagranicznych rynkach, a wiele firm szukało i znalazło nowe kierunki rozwoju. Gdyby nie osłabienie złotego względem euro, wyniki eksportu byłyby gorsze. Przeciętnie o ponad 22 proc. zmieniła się wartość przychodu ze sprzedaży ogółem firm eksporterów z naszej listy w porównaniu z 2010 rokiem.
Według badania Instytutu Ekonomicznego NBP średnioroczny kurs złotego wobec euro, przy jakim wciąż zachowana byłaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta