Jak określić wartość początkową
W przypadku nabycia lub wytworzenia składnika majątku będącego środkiem trwałym podatnik musi rozłożyć w czasie rozliczanie kosztów podatkowych z tego tytułu. Musi zatem najpierw ustalić, od jakiej kwoty będzie dokonywał odpisów
Ta kwota to wartość początkowa środka trwałego, a kosztami uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne od tej wartości. Czasami jednak podatnik nie ma możliwości ustalenia ceny nabycia lub kosztu wytworzenia składnika majątku. W takiej sytuacji konieczne może być ustalenie wartości rynkowej.
Dokonywanie odpisów
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 16a ustawy o CIT oraz art. 22a ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty.
Przewidywany okres używania tych składników majątku musi być dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo być oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub lea-singu.
Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od wartości początkowej. Wartość początkowa środka trwałego, od której zależy wysokość odpisów, jest uzależniona od sposobu, w jaki środek ten został nabyty. Najczęściej będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta