Droga do otrzymania niezaspokojonych należności jest dość kręta
Podwykonawca, którego nie umieszczono na liście przygotowywanej przez GDDKiA, powinien złożyć wniosek o doręczenie mu na piśmie rozstrzygnięcia w sprawie
Procedura wypłaty niezaspokojonych należności uregulowana w ustawie z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych może być podzielona na trzy zasadnicze etapy (dalej: ustawa):
- składania zgłoszeń należności do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad;
- wypłaty zaliczek po przedłożeniu wskazanych w ustawie dokumentów;
- wypłaty pozostałej należności uzależnionej od przedłożenia wskazanych w ustawie dokumentów.
W pierwszym etapie przedsiębiorca może zgłosić do GDDKiA należność główną przysługującą mu od wykonawcy, który zalega z zapłatą za zrealizowane i odebrane prace, co najmniej 30 dni albo, wobec którego ogłoszono upadłość albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej, załączając do niego:
- oświadczenie wykonawcy o uznaniu należności przedsiębiorcy albo
- kopię doręczonego wykonawcy wezwania do zapłaty należności, której termin upłynął bezskutecznie;
- kopię pozwu wniesionego przeciwko wykonawcy o zapłatę należności albo zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym;
- kopię umowy zawartej między wykonawcą a przedsiębiorcą.
Tak więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta