Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracuj lepiej, nie dłużej

24 października 2012 | Ekonomia | Anita Błaszczak
W zarządzaniu czasem pomagają warsztaty i gry szkoleniowe jak popularna ostatnio  „Twój czas” (na zdjęciu  pracownicy  firmy MindLab Games  podczas wewnętrznego szkolenia  z zarządzania czasem)
źródło: Archiwum
W zarządzaniu czasem pomagają warsztaty i gry szkoleniowe jak popularna ostatnio „Twój czas” (na zdjęciu pracownicy firmy MindLab Games podczas wewnętrznego szkolenia z zarządzania czasem)

Polacy są w światowej czołówce pod względem liczby godzin spędzonych w pracy. Co zrobić, by był to czas spędzony bardziej efektywnie?

Przeciętny Polak spędził w ubiegłym roku w pracy 1937 godzin. To o 161 godzin powyżej średniej dla krajów OECD, a konkretnie o 150 godzin więcej niż przeciętny Amerykanin, 312 godzin więcej niż Brytyjczyk i 524 godziny więcej niż statystyczny Niemiec. W dodatku, jak wynika z badań CBOS, aż połowa polskich pracowników rezygnuje z przerw w pracy albo stara się nadgonić zaległości, pracując w domu.

To nie tylko efekt rosnącej liczby obowiązków, choć i tych w ostatnich latach wielu pracownikom przybywa. Nie mniejszym problemem jest słaba efektywność pracy. Większość firm wychodzi z założenia, że pracownicy sami rozwiążą ten problem, tym bardziej że w księgarniach nie brakuje poradników o zarządzaniu czasem, efektywnym planowaniu, skutecznej organizacji pracy.

Czas na dobry nawyk

Część pracodawców nie liczy, że ludzie sami zorganizują sobie efektywnie czas w pracy, ale oferuje im fachowe szkolenia. Przemysław Gałek, szef firmy MindLab Games, która specjalizuje się w grach szkoleniowych, twierdzi, że jednym z hitów ostatnich miesięcy jest gra „Twój czas", która uczy zarządzania czasem, ustalania priorytetów.

– Ludzie nie potrafią się sami zorganizować. Nie mamy nawyków dobrej pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9369

Wydanie: 9369

Spis treści
Zamów abonament