Kurs faktyczny – najbardziej realny
Przy regulowaniu zobowiązań w walutach obcych poprzez rachunek walutowy, do ustalania różnic kursowych zastosowanie ma średni kurs Narodowego Banku Polskiego
W sierpniu 2009 r. spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Konkretnie zapytała, jaki kurs walut należy zastosować do obliczenia wartości różnic kursowych z tytułu wyceny kwot euro na rachunku bankowym.
Chodziło o kurs przy płatnościach dokonywanych przez podatniczkę bezpośrednio z rachunku bankowego walutowego w euro, po uprzednim zasileniu go bezpośrednio w tej walucie (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 w zw. z art. 15a ust. 4 ustawy o CIT).
Jej zdaniem w przypadku regulowania zobowiązań walutowych poprzez rachunek walutowy do ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych prawidłowe jest stosowanie kursu średniego Narodowego Banku Polskiego (NBP) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania płatności.
Fiskus nie zgodził się z taką wykładnią. Odpowiedział, że przy określaniu podatkowych różnic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta