Kiedy pensja pracownika jest kosztem pracodawcy
Dopiero w dniu, w którym wynagrodzenie znalazło się w dyspozycji osoby zatrudnionej, osiąga ona przychód ze stosunku pracy i firma może potrącić zaliczkę na podatek
- Pracownicy spółki zgłaszają, że wynagrodzenia przekazywane przelewami w ostatnim dniu danego miesiąca na ich konta bankowe są dla nich „dostępne" (pracownicy mogą je wypłacać) dopiero w pierwszym dniu następnego miesiąca. Terminem płatności wynagrodzenia zgodnie z regulaminem pracy jest natomiast ostatni dzień każdego miesiąca. Czy takie postępowanie spółki jest prawidłowe? Co z „pracowniczymi" kosztami uzyskania przychodu, jakie przedsiębiorca wprowadza w podatkowe koszty? – pyta czytelnik.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapłata pracownikom wynagrodzenia za świadczoną pracę. Istotna jest jednak nie tylko sama wypłata wynagrodzenia, lecz także kwestie związane z jego terminowym przekazaniem. Nie tylko bowiem z punktu widzenia pracownika kwestia terminu wypłaty ma zasadnicze znaczenie.
W regulaminie albo drogą pisemną
Zgodnie z art. 86 § 1 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy np. układach zbiorowych pracy.
Jeśli jednak pracodawca nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy (z uwagi na liczbę zatrudnionych pracowników), to powinien poinformować pracownika na piśmie o terminie, miejscu i czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta