Jak rząd grecki chroni polskich podatników
Organy podatkowe twierdzą, że świadczone w Polsce usługi magazynowe muszą być zawsze opodatkowane krajowym podatkiem od towarów i usług. Takie podejście może wyeliminować polskie centra logistyczne z rynku wspólnotowego
Spór pomiędzy podatnikami a ministrem finansów, dotyczący VAT od usług związanych z magazynowaniem towarów, ma już długą historię. Usługi takie obejmują zwykle przyjmowanie towarów na magazyn, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie ich, a także wydawanie, rozładunek i załadunek. Pierwsze wątpliwości i kontrowersje pojawiły się na początku 2010 r., wraz ze zmianą przepisów o VAT dotyczących miejsca opodatkowania usług.
Wprowadzona wówczas modyfikacja powodowała, że niemal wszystkie usługi wykonywane przez polskich podatników VAT dla podmiotów gospodarczych z innych krajów (tzw. usługi business-to-business) były wolne od VAT w Polsce. Również zlokalizowane w Polsce centra logistyczne spodziewały się, że będą mogły wystawiać faktury za usługi związane z magazynowaniem towarów bez polskiego VAT, ponieważ zgodnie z przepisami usługi business-to-business zostały opodatkowane w kraju nabywcy usługi.
Liczy się położenie nieruchomości
Niestety, te początkowe oczekiwania, za którymi stała zarówno intencja zmian legislacyjnych, jak i założenie, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i sprzedawanie usług na rzecz odbiorców zagranicznych powinno być promowane przez organy państwa jako korzystny dla budżetu eksport usług i import kapitału, zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta