Darmowe wysyłki towarów też korzystają z preferencji
Nieodpłatne przekazanie towaru kontrahentowi z innego kraju unijnego jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i pozwala na skorzystanie z zerowej stawki podatku od towarów i usług
Niejednokrotnie zdarza się, że polska firma w ramach swoich działań marketingowych nieodpłatnie przekazuje towary kontrahentom z Unii Europejskiej, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przy nabyciu tych towarów firmie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. Wówczas pojawia się pytanie, czy taką czynność należy opodatkować VAT i w jaki sposób ją udokumentować.
Towar do Unii za darmo
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) jest jedną z czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Ta sama ustawa definiuje WDT jako wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Warunkiem uznania transakcji za WDT jest przy tym, by zarówno dostawca towaru, jak i nabywca byli, co do zasady, zarejestrowanymi podatnikami na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Przez odpłatną dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawa o VAT nakazuje traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu również nieodpłatne przekazanie towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2.
W myśl tego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta