Nie każde złoto jasno błyszczy
Rządowy projekt zmian w ustawie w VAT zawiera szereg rozwiązań korzystnych dla podatników – pisze doradca podatkowy
Zmianą, której potrzeba wprowadzenia wzbudza największe kontrowersje, jest rezygnacja ze znanych od blisko 20 lat zasad powstawania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów proponuje nie tylko rezygnację z większości wyjątków od reguły ogólnej, ale również zmianę samej zasady ogólnej. Obowiązek podatkowy miałby powstawać z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi.
Co z wyjątkami
Dokonując oceny tego kroku, warto pamiętać, że funkcjonująca obecnie duża liczba wyjątków była przez lata krytykowana przez podatników. Część tych przepisów pozostaje niezgodna z prawem UE. Z drugiej strony trzeba przyznać, że obowiązujące obecnie wyjątki odzwierciedlają specyfikę rozliczeń niektórych grup podmiotów (np. dokonujących dostawy energii). Masowość transakcji i zaawansowanie technologiczne powodują wątpliwości, czy po zmianach podmioty te będą miały pewność, że kwota deklarowanego podatku VAT określana jest w prawidłowy sposób.
Drugą zmianą, równie gorąco dyskutowaną, są przepisy dotyczące podstawy opodatkowania i rezygnacja z dobrze znanego terminu „obrót". Prawodawca proponuje, za dyrektywą VAT, aby podstawą opodatkowania było wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub taką, którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta