Jak przejść z systemu 30-dniowego na 90-dniowy
Zmiana okresów rozliczeniowych dla celów VAT może być sposobem na optymalizację podatkową. Jednak nie musi być korzystna dla podatników stale otrzymujących zwroty podatku
W odniesieniu do podatników rozpoczynających rozliczenia kwartalne, w sytuacji gdy w poprzednim kwartale rozliczali się na zasadach ogólnych (tzn. miesięcznie), zaliczki na poczet zobowiązania podatkowego wpłacają w pierwszym kwartale, za który będą rozliczać się za okresy kwartalne, w poniżej określony sposób:
1) za pierwszy miesiąc danego kwartału – zaliczka jest płatna w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne;
2) za drugi miesiąc danego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne.
Należy podkreślić, że w sytuacji gdy w którymś z poprzednich okresów u podatnika nie powstało należne zobowiązanie podatkowe, podatnik taki nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek. Końcowe rozliczenie następuje dopiero w deklaracji za dany kwartał i po dokonaniu wpłaty podatku do 25.dnia miesiąca następującego po tym kwartale.
Przykład
Firma ALFA zajmująca się sprzedażą aparatów słuchowych rozliczała się do 30 czerwca 2012 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta