Prawnik i finansista w jednym
Bez doradcy podatkowego trudno wyobrazić sobie sprawne prowadzenie firmy. To nieodzowny przewodnik w świecie wciąż zmieniających się przepisów. Ale nawet osoby fizyczne stają wobec problemów, które doradca łatwo rozwiąże.
W wielu krajach unijnych zawód doradcy podatkowego funkcjonuje od dłuższego czasu. Tamtejsi właściciele firm nie wyobrażają sobie prowadzenia działalności, rozliczania się z fiskusem bez udziału takiej osoby. W Niemczech np. przy rejestrowaniu firmy w urzędzie skarbowym od razu podaje się dane doradcy, który będzie ją obsługiwał, i urzędnicy kontaktują się tylko z nim, a nie z właścicielem. W Polsce wciąż jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z zatrudnienia takiego fachowca.
Dziś w Polsce pracuje prawie 9 tysięcy doradców podatkowych. W 1989 roku, w czasie transformacji gospodarczej i politycznej, upowszechnił się system podatkowy, pojawiły się nowe propozycje rozliczania się z urzędem skarbowym. Przedsiębiorcy i podatnicy potrzebowali wsparcia. Rok później powstały pierwsze firmy doradztwa podatkowego, a sześć lat później, 5 lipca 1996 roku, uchwalono ustawę o doradztwie podatkowym. Dzięki niej doradca podatkowy stał się zawodem zaufania publicznego. Warto wiedzieć, że przedstawicieli zawodów zaufania publicznego cechują m.in. wysokie kwalifikacje, praktyka i doświadczenie zawodowe. Jednocześnie mają oni prawo chronić dane swoich klientów, obowiązuje ich tajemnica zawodowa, muszą stale podnosić swoje kwalifikacje.
– Wysokie wymagania stawiane kandydatom do zawodu i obowiązek stałego doskonalenia wiedzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta