Przed świętami firmy szczególnie powinny uważać na fałszywe banknoty
Kto podrabia albo przerabia pieniądze, podlega karze więzienia na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat. Za wprowadzanie do obiegu fałszywek albo przyjmowanie ich czy przechowywanie grozi do 10 lat
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas zwiększonych obrotów i zysków dla wielu firm, między innymi tych działających w branży handlowej. Konsumenci więcej kupują, a zyski sprzedawców rosną.
Przedświąteczny szał zakupów i pośpiech coraz częściej wykorzystują fałszerze pieniędzy, którzy korzystając ze wzmożonego ruchu w sklepach, bazarach itp., próbują wprowadzić do obrotu podrobione złotówki. Jak wskazują statystyki policyjne oraz firm specjalizujących się w dziedzinie wykrywania fałszywych banknotów (np. DCB), nawet jeden banknot na 10–20 tys. to falsyfikat.
Przed każdymi świętami według różnych szacunków do obrotu trafia nawet 5 tys. fałszywych stuzłotówek. Miejsca, w których najczęściej ujawnia się próby wprowadzenia w obieg fałszywych banknotów, to targowiska, bazary, duże sieci handlowe i stacje paliw.
Z tego też względu przedsiębiorcy działający w branży handlowej w okresie przedświątecznym powinni zwracać szczególną uwagę na tego rodzaju przestępcze zachowania. W przeciwnym razie narażają siebie i swoich pracowników na kłopoty, a nawet odpowiedzialność karną.
Koniecznie trzeba zawiadomić policję
Co zrobić, gdy okaże się, że klient próbuje zapłacić za zakupiony towar fałszywym banknotem albo że fałszywka znajduje się już w kasie?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta