Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z kierownikiem łatwiej się rozstać niż z szeregowym podwładnym

04 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Pracodawca może tak dobierać menedżerów, aby zapewnili firmie osiągnięcie jak najlepszych efektów ekonomicznych. Dlatego łatwiej jest zwolnić kogoś z kadry, kto nawet przy dołożeniu należytej staranności przyczynia się do uzyskania złych wyników finansowych kierowanej jednostki.

Wypowiedzenie bezterminowego angażu albo warunków zatrudnienia trzeba uzasadnić, a powołane przyczyny powinny być prawdziwe, konkretne i dające się zweryfikować. Takie zasady dotyczą zarówno zwolnień z pracy lub zmian wynagradzania szeregowych pracowników, jak i tych, którzy zarządzają firmą. Od liderów oczekuje się jednak wyższych kwalifikacji merytorycznych i organizacyjnych oraz często większego zaangażowania w sprawy firmy.

Wobec zajmujących kierownicze stanowiska wskazane przyczyny wymówienia mogą być mniej skonkretyzowane, co nie oznacza, że wolno je podać ogólnikowo. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2004 r. (I PK 445/03).

Wskazania jako przyczyny wymówienia „niespełnienie oczekiwań pracodawcy w związku z zajmowanym stanowiskiem", bez konkretyzacji, o jakie oczekiwania chodziło, nie można uznać za określenie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w sposób konkretny i rzeczywisty (wyrok SN z 12 grudnia 2001 r., I PKN 726/00).

Im większe zarobki, tym wyższe wymagania

Na stanowiskach kierowniczych oraz samodzielnych wymaga się zwiększonej staranności i sumienności w wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Jak wskazał SN, takie osoby powinny wykazywać się większą inicjatywą i operatywnością, gdyż przede wszystkim ci pracownicy realizują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9403

Wydanie: 9403

Spis treści
Zamów abonament