Zatrudnienie pracownika, to nowe powinności względem ZUS
Comiesięczne rozliczanie składek, a czasem wypłacanie świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa spadnie na tego, kto zdecyduje się na etatowego pomocnika.
Dodatkowe obowiązki ciążyć będą na przedsiębiorcy szefie, który zatrudni współpracowników na podstawie umowy o pracę. Nie zawsze tak będzie przy współpracy cywilnoprawnej.
Więcej niż w kodeksie
Dla ZUS pracownikiem jest nie tylko pozostający w stosunku pracy. To także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.
Ale tylko wtedy, gdy umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje dla niego pracę. Taką definicję pracownika na potrzeby ubezpieczeń społecznych wprowadza art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zawsze składki z etatu
Pracownik podlega obowiązkowo wszystkim rodzajom ubezpieczeń społecznych, tj. ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Przy pełnoetatowej pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze trzeba będzie jeszcze zapłacić składkę na fundusz emerytur pomostowych. No i jeszcze danina na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Obowiązek ubezpieczeń dla etatowca istnieje od dnia nawiązania do dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta