Jak dostawca energii rozlicza jej nielegalny pobór
Kradzież nie jest dostawą towarów. Nie prowadzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W związku z tym uzyskanie przez dostawcę odszkodowania z tytułu poniesionych strat nie podlega opodatkowaniu.
- Spółka zajmuje się dostarczaniem odbiorcom energii elektrycznej. Niektórzy z nich pobierają energię niezgodnie z postanowieniami umów. Zdarzają się również przypadki pobierania energii bez zawarcia umowy sprzedaży. Spółka jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu ustawy – Prawo energetyczne. Jeśli stwierdzi u kontrahentów zmiany w instalacji elektrycznej umożliwiające pobieranie energii elektrycznej z pominięciem układów pomiarowo-rozliczeniowych, to na podstawie Taryfy określa ryczałtową opłatę. Natomiast w przypadku nielegalnego poboru energii elektrycznej przez podmioty, z którymi nie ma podpisanej umowy, nakłada opłatę za nielegalny pobór energii. Czy pobierając takie opłaty spółka ma obowiązek wystawiać fakturę VAT i naliczać podatek? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 57 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 1059 (dalej: prawo energetyczne), w razie nielegalnego pobierania paliw lub energii z sieci, przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobrane paliwo lub energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania na zasadach ogólnych.
Musi istnieć stosunek prawny
Kluczowe znaczenie ma analiza art. 7 ust. 1 ustawy o VAT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta