Skutki zapłaty wierzytelności, na którą utworzono odpis
Jednym ze sposobów na optymalizację niespłaconych należności jest utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności i zaliczenia go do kosztów podatkowych. Zdarza się jednak, że kontrahent ureguluje następnie swój dług
Jednym ze sposobów na optymalizację podatkową niespłaconych należności jest utworzenie tzw. odpisu aktualizującego wartość należności na zasadach wskazanych w art. 35b ustawy o rachunkowości i zaliczenia go, po spełnieniu warunków określonych w przepisach obu ustaw o podatku dochodowym, do kosztów uzyskania przychodów.
W praktyce utworzenie odpisu polega na otwarciu dodatkowego konta w księgach rachunkowych, korygującego wartość posiadanych, a zagrożonych nieściągalnością należności. Jednocześnie odpis aktualizujący rachunkowo zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych (w zależności od rodzaju należności).
Pomimo, iż odpis aktualizujący jest instytucją regulowaną przez prawo bilansowe, to jednak z praktyki organów podatkowych wynika, że odpisy te mogą również tworzyć podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Takie stanowisko wyraziła m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 22 marca 2012 r. (ITPB1/415-21/12/AD).
Aby móc zaliczyć utworzony uprzednio odpis aktualizujący wartość należności w ciężar kosztów podatkowych, muszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta