Szef dołoży się do kosztów dojazdu
Pracodawca może skierować podwładnego do wykonywania innych zadań niż te określone w jego angażu na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Jeśli modyfikacja wiąże się ze zmianą miejsca pracy, powinien zapłacić za dojazd.
Nie trzeba wypowiadać dotychczasowych warunków pracy lub płacy, jeśli pracownikowi powierza się, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia i ma odpowiadać kwalifikacjom podwładnego. Tak stanowi art. 42 § 4 kodeksu pracy.
Zdarza się, że w wyniku decyzji przełożonych pracownik będzie musiał wykonywać zadania pod innym adresem. Kto w takiej sytuacji powinien zapłacić za jego dojazd? Z zasady będzie to pracodawca, choć niebagatelne znaczenie ma tu postanowienie angażu dotyczące miejsca pracy.
Punkt lub obszar
Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę określa strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.
Dodatkowo art. 22 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta