Braki w wykształceniu prawniczym można nadrobić wytężoną pracą
Rozmowa | Prof. nadzw. dr hab. Jan Paweł Tarno, kierownik Zakładu Sądownictwa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA
W obliczu skomplikowanych, zmiennych i różnie interpretowanych przepisów pomoc doradcy podatkowego jest nie do przecenienia. Jakie prawa ma doradca?
Jan Paweł Tarno: Przepisy wymagają od doradcy określonej wiedzy, w szczególności dotyczącej prawa podatkowego i rachunkowości. Ustawa nakłada na doradców wiele obowiązków, których naruszenie powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną.
Jednym z nich jest zachowanie tajemnicy zawodowej. Jej naruszenie jest sprzeczne z prawem, zasadami etyki zawodowej i ślubowaniem, co w konsekwencji może pociągnąć doradcę do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
W ramach obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej mieści się również zabezpieczenie i przechowywanie danych klienta i jego firmy. Doradca nie może być przesłuchiwany jako świadek i wyjawiać informacji, chyba że zostanie zwolniony z tego obowiązku przez sędziego.
Zatem proponowanie świadczenia usług z zakresu doradztwa podatkowego przez osoby bez stosownej wiedzy i statusu zawodowego doradcy podatkowego uważam za pochopne i nierozważne. Proponowana próba deregulacji zawodu doradcy podatkowego jest niepotrzebna i nieprzemyślana, ponieważ nie uwzględnia specyfiki świadczonych przez doradców usług, a dodatkowo niweczy rezultaty piętnastoletniej pracy nad budowaniem prestiżu i rangi tego zawodu.
Na czym mają polegać zmiany?
Aktualnie, w myśl...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta