Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie korzyści ma przedsiębiorca zlecając terminowe zajęcie

04 grudnia 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Anna Abramowska

Podstawą stosunków pracy są dzisiaj umowy na czas określony. Choć przepisy wyraźnie tego nie mówią, wykluczone jest ich zawieranie na bardzo długi czas.

Umowa na czas określony może być zawarta na kilka dni albo wiązać strony na kilka lat. Jednak długoterminowy angaż może rodzić przypuszczenie, że jest to umowa zawarta dla pozoru, ukrywająca bezterminowe zatrudnienie.

Długookresowa umowa terminowa jest dopuszczalna jedynie wówczas, gdy dla takiego zatrudnienia istnieje obiektywne uzasadnienie, np. zawarcie jednorazowego kontraktu gwarantującego wyższy zbyt na wyroby. W innych przypadkach jej zasadność może być kwestionowana. Pracownik może żądać sądownego ustalenia, że w rzeczywistości wiąże go umowa na czas nieokreślony.

Data lub zdarzenie

Umowa o pracę na czas określony wskazuje końcowy termin jej trwania. Może on być określony:

- konkretną datą (np. 31 grudnia 2012 r.),

- zdarzeniem, które powinno w przyszłości nastąpić (np. upływ kadencji prezesa zarządu, powrót pracownicy, na stanowisku której zatrudniono innego pracownika). Zdarzenie to musi być pewne.

Termin jej rozwiązania zależy od woli stron. W praktyce to szef najczęściej proponuje podwładnemu okres trwania angażu. Jedynie wyjątkowo przedłuża się ona z mocy prawa, np. do dnia porodu w sytuacji gdy uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży pracownicy.

Zasada ta dotyczy umów na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Nie dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9403

Wydanie: 9403

Spis treści
Zamów abonament