Jak rozliczyć podatek u źródła
Gdy spółka osiąga dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą, konieczne jest uwzględnienie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i różnych metod obliczeń zobowiązań wobec fiskusa.
Podatnik mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.
Przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem z kolei jest, co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą).
W odniesieniu do wybranych kategorii dochodów, przedmiotem opodatkowania jest przychód (np. przychody z tytułu udziału z zyskach osób prawnych, odsetki, należności licencyjne).
Umowy podatkowe przede wszystkim
Polski rezydent osiągając dochód z zagranicy powinien zadbać o ustalenie sposobu prawidłowego rozliczenia tego dochodu w CIT w Polsce. O tym, czy i jak dany dochód osiągnięty z zagranicznego źródła powinien być uwzględniany w ogólnym rozrachunku przez danego podatnika, decydują postanowienia szczegółowe samej ustawy o CIT, często w uzupełnieniu do zawartych przez Polskę umów międzynarodowych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, jakie ewentualnie mogą mieć w konkretnym przypadku zastosowanie.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta