Do podatnika przemawiamy językiem korzyści
ROZMOWA | Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Wiadomo, że istnieje różnica między księgowym a doradcą podatkowym. Jak by ją pan zdefiniował? Wydaje się bowiem, że mali i średni przedsiębiorcy są przekonani, iż potrzebny jest im jedynie księgowy, a doradca dedykowany jest firmom dużym i bogatym.
Tomasz Michalik: Różnica jest zupełnie fundamentalna. Rolą księgowego jest prowadzenie ksiąg, także podatkowych, księgowanie dokumentów, przygotowanie rozliczeń. Rola doradcy podatkowego może obejmować też i te czynności. Ale rola ta to przede wszystkim określenie i zaplanowanie konsekwencji podatkowych podejmowa- nych przez podatnika działań. To przygotowanie lub ocena dokumentów takich jak umowy i decyzji gospodar- czych podejmowanych lub planowanych przez podatnika z punktu widzenia zobowiązań podatkowych.
To wreszcie kompleksowe wsparcie podatnika w kontaktach z organami podatkowymi, a także reprezentowanie go przed sądami administracyjnymi w razie ewentualnego sporu z organami.
Doradca podatkowy przy wykonywaniu czynności zawodowych jest objęty immunitetem materialnym, a z tajemnicy zawodowej może go zwolnić jedynie sąd. Tych uprawnień i tych obowiązków nie ma księgowy. Mówiąc krótko, księgowy i doradca podatkowy to dwa zupełnie różne zawody. Od doradcy obywatel może i powinien oczekiwać więcej, znacznie więcej.
Na jakim etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta