Jak ująć w kosztach premie okresowe dla pracowników
Nagrody kwartalne należy rozliczać w momencie ich wypłaty. Nie ma znaczenia miesiąc, w którym zostały przyznane.
Do potrącalności w kosztach uzyskania przychodu należności stanowiących przychód ze stosunku pracy z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zastosowanie znajdują szczególne zasady ich ujmowania w kosztach uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne. Warunkiem jest żeby zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT. Z jego treści wynika, że tylko zapłacone bądź postawione do dyspozycji należności ze stosunku pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Nie ulega wątpliwości, że wypłacane pracownikom premie okresowe i nagrody stanowią ich przychód ze stosunku pracy. Niemniej jednak z uwagi na prawny charakter tych należności istnieją poważne wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania do nich reguł potrącalności z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT. Wątpliwości te znajdują odzwierciedlenie w różnorodnych twierdzeniach organów podatkowych dotyczących momentu ujmowania w kosztach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta