Likwidacja działalności wymaga sporządzenia remanentu
Osoby fizyczne oraz spółki niemające osobowości prawnej z chwilą zakończenia prowadzenia firmy muszą rozliczyć podatek od niesprzedanych towarów.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury został nałożony na niektórych podatników, w związku z likwidacją działalności gospodarczej. Kwestie te reguluje art. 14 ustawy o VAT.
Na jaką okoliczność
Opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej (art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT),
- zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT),
- podatnika będącego osobą fizyczną, który nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy (art. 14 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT).
Nie dla korzystających ze zwolnienia
Konieczność opodatkowania towarów w związku z likwidacją działalności gospodarczej nie dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. Wyłącza to wprost art. 14 ust. 2 ustawy o VAT.
Podatnicy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta