Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybko wydajemy dotacje

14 stycznia 2013 | Ekonomia | Artur Osiecki
Budżety, którymi dysponują kraje unii, są bardzo zróżnicowane. Część państw zarządza dziesiątkami miliardów euro, inne tylko setkami, a nawet dziesiątkami milionów euro.
źródło: Rzeczpospolita
Budżety, którymi dysponują kraje unii, są bardzo zróżnicowane. Część państw zarządza dziesiątkami miliardów euro, inne tylko setkami, a nawet dziesiątkami milionów euro.

Bruksela wypłaciła Polsce już 52 proc. pieniędzy z puli na lata 2007–2013. Daje to ósmą pozycję w Unii przy zdecydowanie największym budżecie.

Na realizację unijnej polityki spójności (regionalnej), która obok Wspólnej Polityki Rolnej jest jedną z dwóch najważniejszych polityk Unii Europejskiej w latach 2007–2013, przeznaczono ze wspólnego budżetu prawie 350 mld euro. Pieniądze te podzielono na tzw. koperty narodowe. Każdy z krajów jest odpowiedzialny za wydanie swej puli pieniędzy (głównie w formie dotacji) na inwestycje niwelujące dysproporcje w rozwoju europejskich regionów.

Najświeższe dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że Polska dobrze radzi sobie z wydawaniem tych pieniędzy. Bruksela wypłaciła nam już 35,1 mld euro w formie zaliczek i zwrotów za poniesione już wydatki. To 52 proc. puli przyznanej Polsce na lata 2007–2013.

Wynik ten plasuje Polskę na ósmej pozycji wśród 27 krajów Unii. Na czele są Litwa (63 proc.), Estonia (61 proc.) i Irlandia (60 proc.). Dalej Portugalia (59 proc.), Finlandia i Niemcy po (54 proc.) oraz Szwecja (53 proc.).

Unijna średnia to 46,37 proc. Stawkę zamykają Bułgaria,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9435

Wydanie: 9435

Spis treści
Zamów abonament